Trądzik hormonalny a stan naszej cery

kobieta trądzik hormonalny

Bez wątpienia – twarz to nasza wizytówka. Nie oznacza to jednak, że niedoskonałości na twarzy są złe, bądź ujmują nam piękna! Jednak bardzo często, są one odzwierciedleniem tego, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Dlatego dzisiaj, weźmiemy pod lupę trądzik hormonalny: gdzie występuje, jak go rozpoznać oraz jak z nim walczyć.

Gdzie występuje trądzik hormonalny?

Bardzo często, kiedy pozwolimy sobie zjeść coś niezdrowego, nasza twarz “odwdzięcza się” następnego dnia, gdy budzimy się z nowym pryszczem. Szczególnie przed okresem, wiele z nas doświadcza pogorszenia się cery. Skąd wiemy, że mamy do czynienia z trądzikiem hormonalnym? W bardzo uproszczony sposób: jeżeli doświadczasz uciążliwych wyprysków wzdłuż linii żuchwy oraz na podbródku, jest bardzo prawdopodobnym, że Twoje hormony szaleją. Szczególnego pogorszenia się stanu skóry możemy spodziewać się aż do 10 dni przed rozpoczęciem krwawienia, do końca naszego okresu. 

Zrozumieć cykl menstruacyjny

Zanim przyjrzymy się hormonom i ich działaniu, warto zacząć od zrozumienia naszego organizmu i cyklu menstruacyjnego.

Nasz cykl dzieli się na 4 fazy: menstruacja, faza folikularna, owulacja, faza lutealna.

Pierwszy dzień krwawienia to rozpoczęcie fazy menstruacyjnej. Jest to dzień w którym hormon progesteron gwałtownie wzrasta, co powoduje zrzucenie wyściółki macicy – czyli krwawienie. Krwawienie powoduje utratę witaminy B, co w rezultacie oznacza, że w tej fazie jesteśmy bardzo zmęczone a nasza energia jest na najniższym poziomie.

Faza folikularna rozpoczyna się zaraz po zakończeniu okresu. Jej nazwa bierze się od hormonu, który jest wydzielany w tym czasie – hormon folikulotropowy (FSH). Estrogen i testosteron wzrasta w tym czasie, co często polepsza nasz nastrój i daje dawkę energii.

Cztery fazy cyklu menstruacyjnego / trądzik hormonalny
Cztery fazy cyklu menstruacyjnego.

Owulacja to trzecia faza, w której jajeczko zostaje uwolnione ze swojego pęcherzyka w jajniku i przeżywa 12-24 godzin. Jest to moment w którym nasza energia jak i pewność siebie jest na najwyższym poziomie.

Zaraz po owulacji rozpoczyna się ostatnia faza – lutealna, około 15 dnia Twojego cyklu. W tej fazie estrogen i testosteron spada, a nasz organizm zaczyna wytwarzać progesteron. W pierwszym okresie fazy lutealnej jesteśmy dość spokojne jednak druga faza, na kilka dni przed okresem, jest powiązana z PMS. Jest to moment, w którym pojawia się trądzik hormonalny i problemy z cerą. Dodatkowo wahania nastroju, nerwowość lub wzdęcia są czymś, czego trzeba się spodziewać.

Jakie hormony są odpowiedzialne za trądzik hormonalny?

Wyróżniamy dwa rodzaje trądziku hormonalnego: estrogenny i androgenny. Odpowiada to od razu na nasze pytanie: które hormony odpowiadają za wypryski i niedoskonałości?

Estrogen to hormon, który warto znać i z którym warto się zaprzyjaźnić. Pełni bowiem niesamowicie ważną rolę w ogólnym zdrowiu skóry. Często łączy się go z nadwrażliwością skóry, produkcją kolagenu w organizmie czy też gojeniu się ran. Badanie z 2017 roku odkryło, że 2 na 5 kobiet narzeka na pogorszenie się stanu cery podczas okresu (wypryski, suchość skóry, swędzenie, podrażnienia itp.) co może być związane z niskim poziomem estrogenu podczas tych dni. 

trądzik hormonalny a pigułki hormonalne
Tabletki antykoncepcyjne są znaną metodą balansowania hormonów. Posiadają jednak wiele skutków ubocznych.

Androgeny natomiast, to grupa hormonów męskich, w skład których wchodzi m.in. testosteron. Ich zawyżona ilość w organizmie, przyczynia się do nadmiernej produkcji sebum, które z kolei powoduje blokowanie się porów. Pory wypełnione sebum to idealne miejsce do wytwarzania się bakterii i przyczyniania się do niedoskonałości na naszej twarzy.

Trądzik estrogenny, zazwyczaj jest powiązany z zaczerwienieniem i podrażnieniem skóry, ponieważ pojawia się stan zapalny (stąd jego druga nazwa: trądzik różowaty). Trądzik androgenny natomiast, wyróżnia się krostkami bez nadmiernego stanu zapalnego.

podpaska z sercem trądzik hormonalny
Stan naszej cery jest ściśle powiązany z naszym cyklem menstruacyjnym

Co mogę zrobić?

Chcąc dojść do sedna problemu, warto zrobić badania i sprawdzić poziom hormonów. Każdy organizm jest inny, więc pomoże to określić problem, z którym Twój organizm się zmaga. 

Jedną z opcji na drodze wyleczenia trądziku hormonalnego jest zażywanie/ stosowanie retinoidów (pochodnych witaminy A) w postaci tabletek lub kremów. Trzeba jednak pamiętać że retinoidy są niezwykle wrażliwe na słońce, dlatego podczas stosowania kuracji, trzeba pamiętać o ograniczonym wystawianiu się na słońce i stosowaniu kremu SPF każdego dnia.

Odpowiednie dbanie o skórę jest kluczem, do walki z trądzikiem.

Bardzo częstą praktyką regulacji hormonów jest przepisanie tabletek antykoncepcyjnych przez lekarza. Są one dość skuteczne, jednak niestety, wiążą się one również dla wielu osób z dużą ilością efektów ubocznych.

Istnieją również naturalne metody regulowania hormonów i ziołowe tabletki bez recepty na trądzik hormonalny. Jedną z popularnych metod jest wyciąg z niepokalanka mnisiego. Można go zaparzyć bądź suplementować. Badania wykazały, że niepokalanek zmniejsza poziom hormonu folikulotropowego i zwiększa poziom hormonu luteinizującego, co z kolei prowadzi do zmniejszenia estrogenu i zwiększenia poziomu progesteronu i prolaktyny. Pomaga to nie tylko w okiełznaniu naszej twarzy, ale również redukcji PMS.Wsparcie organizmu od wewnątrz również odgrywa kluczową rolę w walce o zdrową cerę bez wyprysków oraz o dobre samopoczucie podczas całego cyklu. Nasze produkty zawierają tylko naturalne składniki, nie są testowane na zwierzętach i nie zawierają alergenów. Idealnie sprawdzą się jako pomoc, w osiągnięciu Twoich celów!

Hormony Body•seeds
Hormony Body•seeds

Niepokalanek, witamina D oraz nasiona konopi dla dobrego samopoczucia kobiet przez cały cykl menstruacyjny.

Pure Skin•seeds
Pure Skin•seeds

Łopian, cynk oraz kurkuma dla nieskazitelnej skóry. Pomaga pozbyć się wyprysków i niedoskonałości 

Zajrzyjcie również i do naszego sklepu!

BESTSELLER
Od: 279,98 239,99
Od: 279,98 239,99

Dodaj komentarz